Krwiodawstwo, transplantologia, pierwsza pomocy, zdrowie, sport, turystyka, rekreacja, zdrowe żywienie, pomoc społeczna, ochrona środowiska

TurystyKA

 

Wycieczka piesza Sopot – Matarnia (relacja)

W dniu 24 listopada 2013 ruszyliśmy z kolejną pieszą wycieczką szlakiem Wzgórz Szymbarskich, który rozpoczął się pod sopocką strażą pożarną. Czekając na spóźnialskich rozpoczęliśmy od obejrzenia pomnika “Inki” i Armii Krajowej i poznania ich historii opowiedzianych przez naszego przewodnika Macieja. Szlak przebiega wśród uroczych zakątków Trójmiejskiego Parku Krajobrazowego takich jak Łysa Góra, Dolina Ewy czy Wzniesienie Marii znaleźć można ciekawe, choć mało znane peryferyjne części Gdańska. Do nich z pewnością zaliczyć można Matarnie, bardzo starą parafię z gotyckim kościółkiem św. Walentego. Mimo przelotnych deszczy w ciągu 3,5 godziny pokonaliśmy pieszo prawie 16 km mając okazje spostrzec pomniki przyrody i poznać historie szlaku dzięki Maćkowi – przewodnikowi PTTK. Liczymy na to, że kolejne wyprawy będą licznie oblegane przez entuzjastów turystyki. Karolina Mucha

Wycieczka piesza Sopot – Matarnia (zapowiedź)

Dział “TurystyKA” Stowarzyszenia KrewAktywni zaprasza na wszystkich zainteresowanych na wycieczkę pieszą na trasie leśnej Sopot – Gdańsk Matarnia.
Niedziela, 24 listopada 2013, zbiórka o 10.00 w Sopocie przy budynku Straży Pożarnej (ul. Armii Krajowej 105, róg z ul. 1 Maja)
Przejście idzie bez względu na pogodę. ZAPRASZAMY

TRASA: czarny szlak Wzgórz Szymbarskich. Sopot – Gdańsk Matarnia. Z Matarni powrót autobusami (na własny koszt). Dla chętnych, jeśli będzie odpowiednia pogoda – idziemy dalej, już żółtym szlakiem Trójmiejskim do Wrzeszcza.

KILOMETRAŻ SZLAKU:
SOPOT, ul. 1 Maja
SOPOT, staw Morskie Oko 0,6
Wzgórze Olimpijskie, pomnik 0,8
Opera Leśna 1,2
Łysa Góra 1,5
Mała Gwiazda 2,0
Stara Droga Kacka 2,1
Dolina Świemirowska, ul. Reja 2,8
Droga Nadleśniczych 5,0
dolina Potoku Rynarzewskiego, szosa 5,9
Dolina Ewy , droga do Owczarni 8,1
Wzniesienie Marii 8,7
Mościska (Marne Mosty) 9,3
Dolina Radości, ul. Bytowska 12,0
Klesza Dolina 13,2
Droga Pionierów 14,1
Trawiasta Droga 15,3
GDAŃSK Złota Karczma, Rondo Kaczmarskiego 15,8

 

 

 

 

 

 

ARCHIWUM:

Wycieczka piesza Karwiny – Oliwa

Oddział Turystyczny Stowarzyszenia KrewAktywni zaprasza na wszystkich zainteresowanych na wycieczkę pieszą na trasie leśnej Gdynia Karwiny – Gdańsk Oliwa. Sobota, 19 października 2013, zbiórka o 10.00 na Karwinach II, skrzyżowanie ul. Wielkopolskiej i Starodworcowej. Przejście idzie bez względu na pogodę. ZAPRASZAMY

W planach odwiedziny między innymi:
– Kuźnia Wodna w Oliwie
– Wzgórze Pachołek

 

KrewAktywna wycieczka śladami sopockich potoków

Przez Sopot przepływa jedenaście potoków. Kiedyś było ich prawdopodobnie więcej, jednak za sprawą rozwoju urbanistycznego miasta zostały one skanalizowane- jedynym, który płynie obecnie w swoim naturalnym korycie jest Potok Swelinia na granicy Sopotu z Gdynią.
Skąd o tym wiemy? Odpowiedź jest bardzo prosta- 26 sierpnia 2012 r. mieliśmy przyjemność aktywnie spędzić czas, a jednocześnie wzbogacić naszą przyrodniczą wiedzę. Koło Sopockie Potoki, które jest częścią Polskiego Klubu Ekologicznego, zorganizowało nam wycieczkę śladami sopockich potoków. Mieliśmy okazję bliżej przyjrzeć się otaczającej nas przyrodzie, która nie jest do końca znana nawet mieszkańcom Sopotu.
Było to niezwykle miłe doświadczenie, przeszliśmy sopockimi szlakami spacerowymi, na naszej drodze znalazły się m.in. Łysa Góra, punkty widokowe, liczne pomniki oraz rezerwaty przyrody, no i oczywiście potoki. Pan przewodnik przekazał nam wiele ciekawych informacji, a dzięki jego zajmującemu sposobowi narracji cztery godziny wędrówki minęły nam w mgnieniu oka.
Serdecznie dziękujemy Kołu Sopockie Potoki i jednocześnie zachęcamy do zapoznania się z jego działalnością na stronie http://sopockie-potoki.pl.tl/