Krwiodawstwo, transplantologia, pierwsza pomocy, zdrowie, sport, turystyka, rekreacja, zdrowe żywienie, pomoc społeczna, ochrona środowiska

22 FINAŁ WOŚP – Na Ratunek

Podczas 22 finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy [ Gdańsk dla Orkiestry ] organizujemy zbiórkę krwi w specjalnym ambulansie do poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska.
Podczas tegorocznego Finału będzie również okazja, aby zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego w bazie Fundacji DKMS Polska przy pomocy wolontariuszy ze Stowarzyszenia KrewAktywni oraz wolontariuszy ze Szpitala Copernicus oraz Laboratorium Synevo.

 

AMBULANSOWY POBÓR KRWI

Od 12:00 do 17:00 na Targu Węglowym.

Podczas zbiórki krwi zostanie wykorzystany specjalny ambulans do poboru krwi Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa z Gdańska. Jest on wyposażony w 4 stanowiska do poboru krwi, gabinet lekarski, miejsce do pobierania próbek krwi do analizy, rejestrację i poczekalnię dla dawców, w której wypełniają oni ankiety dotyczące stanu zdrowia. W ambulansie nad bezpieczeństwem dawców będzie czuwał wykwalifikowany personel medyczny – w tym m.in. lekarz, który przebada wszystkie osoby chętne do oddania krwi, pielęgniarki oraz laborantka (łącznie 7 pracowników RCKiK). W organizacji pomagać również będą wolontariusze ze Stowarzyszenia KrewAktywni.

Żeby oddać krew trzeba:
– być zdrowym,
– nawodnić organizm wypijając przynajmniej pół litra płynów,
– zjeść wcześniej lekkie śniadanie (nie przychodzimy na czczo!)
– ważyć minimum 50kg
– mieć 18-65 lat
– posiadać przy sobie dokument potwierdzający tożsamość ze zdjęciem i PESELem
– nie palić papierosów na pół godziny przed oddaniem krwi

Nie trzeba przynosić żadnych badań lekarskich, ani książeczek zdrowia – na miejscu jest lekarz, u którego przejdzie się wszystkie wymagane badania.

Pobyt w ambulansie to około 45 minut + wcześniejsza kolejka, która mamy nadzieję w niedzielę będzie spora  Także prosimy też dawców o uzbrojenie się w cierpliwość.

Każda osoba, która odda honorowo 450 ml krwi otrzyma posiłek regeneracyjny w postaci 8 czekolad, soczku i ciasteczek.

 

REJESTRACJA POTENCJALNYCH DAWCÓW SZPIKU KOSTNEGO

Podczas tegorocznego Finału będzie również okazja, aby zarejestrować się jako potencjalny dawca szpiku kostnego w bazie Fundacji DKMS Polska. Po raz drugi Dzień Dawcy organizować będą wolontariusze Stowarzyszenia KrewAktywni we współpracy z wolontariuszami ze Szpitala Copernicus oraz Laboratorium Synevo.

Dla wielu chorych na białaczkę jedyną szansą na uratowanie życia jest przeszczepienie komórek macierzystych od niespokrewnionego dawcy. Im więcej osób jest zarejestrowanych, tym większa szansa na znalezienie „genetycznego bliźniaka” dla osoby chorej.

Jako dawca szpiku może zarejestrować się osoba:
– zdrowa,
– w wieku 18-55 lat,
– ważąca minimum 50 kg.

Rejestracja polega na pobraniu wymazu z jamy ustnej (samodzielnie) oraz na wypełnieniu formularza z podstawowymi danymi osobowymi.

Zapraszamy do namiotu ustawionego tuż przy ambulansie do poboru krwi.