Krwiodawstwo, transplantologia, pierwsza pomocy, zdrowie, sport, turystyka, rekreacja, zdrowe żywienie, pomoc społeczna, ochrona środowiska

Zostań w wakacje dawcą krwi!

Stowarzyszenie KrewAktywni informuje, że w tej chwili w Centrum Krwiodawstwa brakuje praktycznie każdej grupy krwi. Taka sytuacja to stały punkt wakacji, ponieważ wielu dawców wyjeżdża lub spędza czas na plaży. Sezon urlopowy utrudnia też wzięcie dnia wolnego, nie ma zbiórek krwi  na uczelniach i w zakładach pracy. Tylko choroby, które wymagają transfuzji nie robią sobie „wakacji”. Niestety krwi nie da się wyprodukować w warunkach laboratoryjnych, a jedynym jej źródłem jest organizm zdrowego człowieka.

Kto może zostać honorowym krwiodawcą?

Krew może oddać osoba zdrowa, w wieku 18-60 lat, ważąca minimum 50 kilogramów i nie mająca do tego przeciwwskazań. Nie trzeba wcześniej robić żadnych badań, ponieważ będą one wykonane na miejscu w punkcie krwiodawstwa. Oczywiście jeśli istnieje ryzyko, że jesteśmy zarażeni koronawirusem, nie będziemy mogli zostać potencjalnym dawcą krwi.

– Obecnie brakuje krwi w każdej grupie i to nie tylko u nas. Taka sytuacja występuje w całej Polsce – informuje Lechosław Dzierżak ze Stowarzyszenia KrewAktywni. – Dlatego zachęcamy, aby nie zapominać o krwiodawstwie w czasie wakacji. Jeśli możemy, to udajmy się do stacji pobrań w Gdyni Redłowie lub w Gdańsku we Wrzeszczu. Zaprośmy też naszych gości, rodzinę i znajomych, którzy spędzają wakacje w Trójmieście. A jeśli sami przebywamy poza Gdynią, zgłośmy się do centrum krwiodawstwa, w miejscu gdzie spędzamy wakacje. Takie punkty znajdują się w całym kraju – dodaje Dzierżak.

Pomóż i oddaj krew! Fot. Sylwia Krzeszewska, Stowarzyszenie KrewAktywni

Jak często można oddawać krew?

 

Przerwa pomiędzy donacjami wynosi minimum 8 tygodni. Dotyczy to zarówno kobiet, jak i mężczyzn.

– Średnio wychodzi co 3 miesiące, ale my zachęcamy, aby dostosowywać ten czas do możliwości swojego ciała i zapotrzebowania szpitali. Inna sprawa, że w sezonie letnim takie zapotrzebowanie jest bardzo wysokie – mówi Dzierżak.

Czasowe ograniczenie w możliwości oddania krwi stanowi: alkohol (trzeba być trzeźwym minimum dobę wcześniej) oraz godzinę przed nie można palić papierosów. Aspiryna i niektóre leki wykluczają dawcę na pięć dni, usunięcie zęba na tydzień, a nowe tatuażu lub kolczykowania na cztery miesiące.

Możemy też zostać czasowo wykluczeni, jeśli wróciliśmy z kraju, w którym odnotowano wysoki poziom chorób zakaźnych.
Aktualną listę takich miejsc można znaleźć na stronie Centrum Krwiodawstwa.

W przypadku kobiet dodatkowym ograniczeniem jest miesiączka i trzy dni po jej zakończeniu. Po ciąży i karmieniu piersią – pół roku.

Kto się nie zakwalifikuje?

W związku z sytuacją epidemiologiczną związaną z wystąpieniem zakażeń SARS-CoV-2 do oddawania krwi nie mogą być zakwalifikowane osoby które:

  • przebywały poza za granicą poza terenem UE oraz w następujących krajach: Belgia, Bułgaria, Holandia, Hiszpania, Islandia, Malta, Luksemburg, Rumunia czy Szwecja,
  • są poddane kwarantannie
  • miały kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem SARS-CoV-2,
  • miały kontakt z osobami, które wróciły z zagranicy i miały objawy infekcji,
  • mają objawy infekcji dróg oddechowych,
  • mają podwyższoną temperaturę ciała (powyżej 37,3 stopni).

W takich przypadkach dyskwalifikacja wynosi co najmniej czternaście dni.

Wszyscy chętni Przed wejściem do Centrum Krwiodawstwa są poddawani wstępnej weryfikacji.

Osoby, które przeszły zakażenie SARS-CoV-2 mogą także oddawać osocze. Kiedy? Po ustąpieniu objawów i minimum po dwóch tygodniach od uzyskania dwóch ujemnych wyników na obecność wirusa w drogach oddechowych wykonanych metodą PCR.

Ambulans pod Urzędem Miasta w Gdyni

W Gdyni wszyscy chętni do pomocy mogą również oddać krew 20 i 27 sierpniaw godzinach 9:00-13:00 w specjalnym ambulansie przy Urzędzie Miasta na al. Marszałka Piłsudskiego. Turyści oczywiście mile widziani!

Jakiej krwi obecnie brakuje? Grafika Stowarzyszenia KrewAktywni

Źródło: gdynia.pl
Autor: Magdalena Śliżewska
Zdjęcia: Sylwia Krzeszewska