Od dawna wiadomo, że najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia jest śniadanie. Po nocnym odpoczynku, gdy energetyczne rezerwy są bardzo niskie, nasz organizm potrzebuje zastrzyku paliwa.
Śniadanie dostarcza nam wielu niezbędnych składników odżywczych. Dieta osób jedzących śniadania jest znacznie lepiej zbilansowana niż tych, którzy pomijają ten posiłek. Ponadto, są oni mniej narażeni na niedobory żelaza, wapnia i witamin z grupy B. Dlatego zawsze powinniśmy znaleźć chwile czasu o poranku, by zjeść zdrowe śniadanie.
Tak samo powinno być przed oddaniem krwi. W tym wypadku jednak należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Najważniejszą z nich jest wykluczenie z jadłospisu ok. 12 godzin przed oddaniem krwi pokarmów zawierających dużą ilość tłuszczów zwierzęcych takich jak np. majonez, jajka, żółte sery, smalec, tłuste mięsa, boczek, kiełbasę, pasztety oraz wszelkie pokarmy smażone na oleju. Przetłuszczone osocze może szkodzić biorcy. A to on jest tu przecież najważniejszy. Nie wskazane jest również spożywanie bardzo ostrych potraw.
Co zatem powinniśmy zjeść? Lekkie, zdrowe śniadanie. Może się składać z pieczywa, chudej wędliny, miodu, dżemu, chudego mięsa, warzyw, owoców, czy zupy mlecznej. Do takich zestawów możemy dołączyć herbatę, kawę, soki owocowe i warzywne, czy wodę mineralną. Pamiętajmy zatem by śniadanie przed oddaniem krwi było pełnowartościowe, zdrowe i lekkie.
Przykład : kromka pieczywa pełnoziarnistego, chudy twarożek z miodem lub dżemem (jeśli lubisz na słodko) albo z rzodkiewką i pomidorem 😉
Basia Cwik