Krwiodawstwo, transplantologia, pierwsza pomocy, zdrowie, sport, turystyka, rekreacja, zdrowe żywienie, pomoc społeczna, ochrona środowiska

01. Krewki-Truskawki

Wraz z przyjściem czerwca, pojawiają się na straganach cieszące nas słodkim zapachem, kuszącym wyglądem i niesamowitym smakiem truskawki. Ta smaczna zapowiedź lata jest bardzo cenionym owocem sezonowym ze względu na swoje prozdrowotne właściwości.

W układzie krążenia swój wkład mają w procesie oczyszczania krwi czy wzmocnieniu serca. mięśniowego. Istotnym mikroelementem wchodzącym w skład truskawek jest żelazo. Bierze ono udział w procesie krwiotwórczym jako niezbędny element do prawidłowego wytwarzania hemoglobiny. Tym samym zapobiega anemii. Zawarta w truskawkach witamina PP między innymi dotlenia krew, uczestniczy w tworzeniu czerwonych krwinek, reguluje poziom cholesterolu we krwi, a także rozszerza naczynia krwionośne.

Truskawki mają bardzo dużą zawartość witaminy C (więcej niż cytryny czy grapefruit), która wspomaga uszczelnianie naczyń krwionośnych (zwłaszcza w mikrokrążeniu) , podnosi odporność organizmu na choroby infekcyjne i działanie substancji toksycznych. Ponad to przeciwdziała rozwojowi nowotworów. Truskawki zawierają również mnóstwo potasu, który wpływa na obniżenie ciśnienia krwi. Są bogate w witaminę B1, B2, B6, E i A. W mniejszych ilościach w ich skład wchodzą takie minerały jak: wapń, fosfor, sód, magnez, selen, mangan i cynk.

Zdrowotne właściwości truskawek były wykorzystywane już przez medycynę ludową która leczyła naparem z ich liści niedokrwistość czy anemię. Owoce te są dużym sprzymierzeńcem naszego organizmu, więc korzystajmy z nich póki trwa sezon.

Basia Cwik