Krwiodawstwo, transplantologia, pierwsza pomocy, zdrowie, sport, turystyka, rekreacja, zdrowe żywienie, pomoc społeczna, ochrona środowiska

Gdańsk dla Orkiestry, Gdańsk dla zdrowia

Oddaj krew i zarejestruj się jako potencjalny dawca szpiku kostnego
podczas Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku to nie tylko wielka zbiórka pieniędzy na zakup potrzebnego sprzętu medycznego. Można tutaj też pomagać na szereg innych sposobów. Stowarzyszenie KrewAktywni zachęca do oddania krwi oraz zarejestrowania się do światowego rejestru potencjalnych dawców szpiku DKMS.

Już o 12.00, w niedzielę, 12 stycznia, na terenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, który w tym roku będzie mieścić się na terenie obok Europejskiego Centrum Solidarności, będzie działać strefa zdrowia.

– Co roku nieodłącznym elementem gdańskiego finału WOŚP jest ambulans do honorowego oddania krwi, a w tym roku z racji na duże zainteresowanie ustawimy dwa ambulanse – mówi Lechosław Dzierżak, prezes Stowarzyszenia KrewAktywni. – Zaczynamy już o 12.00, kilka godzin przed startem orkiestrowej sceny. Chcemy umożliwić oddanie krwi bez kolejki. Liczymy, że przyjdą do nas osoby, które nie mogą oddać krwi w tygodniu, ani w sobotę, wtedy kiedy jest czynne gdańskie centrum. Rejestracja dawców podczas finału będzie trwać przez pięć godzin, do 17.00 – zaprasza.

Krew mogą oddać osoby zdrowie, pełnoletnie, do 60. roku życia, ważące co najmniej 50kg. Procedura trwa około 30 min. Wcześniej trzeba zjeść lekki posiłek i nawodnić organizm (ok. 1 litra wody lub innego płynu). Nie wolno spożywać alkoholu, należy wstrzymać się co najmniej godzinę z paleniem papierosów.

– Krwi nie da się wyprodukować w warunkach ambulatoryjnych. Jedynym sposobem jej pozyskania jest organizm ludzki. Aby zapewnić możliwość ratowania zdrowia i życia w szpitalach potrzebni są honorowi dawcy krwi. U nas można nim zostać. Zapraszamy osoby, które jeszcze nigdy nie oddawały krwi, jak i stałych bywalców centrów krwiodawstwa – mówi Ewelina Dragosz, Stowarzyszenie KrewAktywni.

Tuż obok ambulansów do poboru krwi będzie działał namiot w którym będzie można się zarejestrować jako potencjalny dawca szpiku DKMS.

– Tu już nie trzeba w chwili rejestracji być okazem zdrowia. Katar, kaszel, czy inna choroba czasowa nie jest przeciwwskazaniem. Można też się rejestrować zaraz po zrobieniu tatuażu, wizycie u dentysty czy będąc w ciąży. Nie można mieć tylko chorób przewlekłych. Przy naszym stoisku zostawia się tylko dane kontaktowe i wymaz z jamy ustnej. Z wymazu zostanie zbadana zgodność z osobami chorymi potrzebującymi przeszczepu. Dopiero jak odnajdziemy genetycznego bliźniaka czy bliźniaczkę dawca jest zapraszany na badania. Przy samej rejestracji stan zdrowia nie jest sprawdzany – mówi Martyna Jakimowicz, wolontariuszka DKMS ze Stowarzyszenia KrewAktywni. – Samo pobranie szpiku jest całkowicie bezpieczne. W większości przypadków pobiera się go z krwi obwodowej, podobnie jak podczas oddania osocza. W mniej niż 20 proc. przypadkach konieczne jest pobranie z talerza kości biodrowej. To też bezpieczny zabieg, jednak wymagana jest hospitalizacja. Warto podkreślić, że nie dotyka się kręgosłupa, to mit, który warto wyjaśnić. To całkowicie bezpieczne i często jedyny sposób by uratować czyjeś życie, często małych dzieci – dodaje.

Strefa zdrowia będzie działać w godzinach 12.00-17.00 na terenie obok Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, 12 stycznia 2020 roku, tuż przy terenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, w okolicach strefy FoodTrack.