Krwiodawstwo, transplantologia, pierwsza pomocy, zdrowie, sport, turystyka, rekreacja, zdrowe żywienie, pomoc społeczna, ochrona środowiska

Zdrowy rekord w Gdańsku

W Strefie Zdrowia podczas Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku udało się pobić dwa rekordy. Zarejestrowano najwięcej nowych, potencjalnych dawców szpiku kostnego, gdzie nie tylko pobito rekord gdańskiego Finału WOŚP, ale był to najlepszy wynik tego dnia w całej Polsce. Ponadto do oddania krwi zgłosiło się ponad sto osób!

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku to nie tylko wielka zbiórka pieniędzy na zakup potrzebnego sprzętu medycznego. Można tutaj też pomagać na szereg innych sposobów. Jako co roku Stowarzyszenie KrewAktywni zachęcało do oddania krwi oraz zarejestrowania się do światowego rejestru potencjalnych dawców szpiku DKMS.

– Zarejestrowaliśmy 154 osoby do rejestru potencjalnych dawców szpiku DKMS. To najlepszy wynik w całym kraju – cieszy się Lechosław Dzierżak, prezes Stowarzyszenia KrewAktywni. – Ponadto zbierając krew na dwa ambulanse udało się nam zebrać 32 litry krwi. Dzięki takiej ilości można uratować zdrowie i życie ponad stu osób – podkreśla.

Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy odbył się w niedzielę, 12 stycznia, na terenie obok Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku.

Krew mogą oddać osoby zdrowie, pełnoletnie, do 60. roku życia, ważące co najmniej 50kg. Procedura trwa około 30 min. Wcześniej trzeba zjeść lekki posiłek i nawodnić organizm (ok. 1 litra wody lub innego płynu). Nie wolno spożywać alkoholu, należy wstrzymać się co najmniej godzinę z paleniem papierosów. Warto pamiętać, że przy rejestracji dawców szpiku wymagania są inne i czasami ktoś, kto nie może oddać krwi, może zostać dawcą szpiku. Przy stoisku Stowarzyszenia KrewAktywni zawsze można to skonsultować.

– Tu już nie trzeba w chwili rejestracji być okazem zdrowia. Katar, kaszel, czy inna choroba czasowa nie jest przeciwwskazaniem. Można też się rejestrować zaraz po zrobieniu tatuażu, wizycie u dentysty czy będąc w ciąży. Nie można mieć tylko chorób przewlekłych. Przy naszym stoisku zostawia się tylko dane kontaktowe i wymaz z jamy ustnej. Z wymazu zostanie zbadana zgodność z osobami chorymi potrzebującymi przeszczepu. Dopiero jak odnajdziemy genetycznego bliźniaka czy bliźniaczkę dawca jest zapraszany na badania. Przy samej rejestracji stan zdrowia nie jest sprawdzany – mówi Martyna Jakimowicz, wolontariuszka DKMS ze Stowarzyszenia KrewAktywni. – Samo pobranie szpiku jest całkowicie bezpieczne. W większości przypadków pobiera się go z krwi obwodowej, podobnie jak podczas oddania osocza. W mniej niż 20 proc. przypadkach konieczne jest pobranie z talerza kości biodrowej. To też bezpieczny zabieg, jednak wymagana jest hospitalizacja. Warto podkreślić, że nie dotyka się kręgosłupa, to mit, który warto wyjaśnić. To całkowicie bezpieczne i często jedyny sposób by uratować czyjeś życie, często małych dzieci – dodaje.

Strefa zdrowia działała w niedzielę, 12 stycznia 2020, w godzinach 12.00-20.00 na terenie obok Europejskiego Centrum Solidarności w Gdańsku, tuż przy terenie Finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Gdańsku, w okolicach strefy FoodTrack.
Nad akcją czuwali specjaliści z Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku oraz Fundacji DKMS.