Krwiodawstwo, transplantologia, pierwsza pomocy, zdrowie, sport, turystyka, rekreacja, zdrowe żywienie, pomoc społeczna, ochrona środowiska

Ozdrowiałeś? Pomóż ratować innych!

Osocze ozdrowieńców pomoże w ratowaniu chorych. Jak możesz – pomóż!

Osocze osób, które pokonały koronawirusa może być pomocne w terapii chorych. Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku jest już gotowe do przyjmowania dawców. Każdego, kto spełnia wymagania do oddania krwi i minimum dwa tygodnie temu przeszedł testy z wynikiem ujemnym może zgłosić się i nieść dalej pomoc.

Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Gdańsku uczestniczy w ogólnopolskim programie pobierania osocza od ozdrowieńców, którzy w ostatnim czasie przebyli COVID-19 oraz od osób, które przebyły bezobjawowe zakażenie SARS-CoV-2 (Koronawirus).

– Mogą się do nas zgłosić osoby, u których wykryto materiał genetyczny (RNA) wirusa SARS-CoV-2 i miały infekcję o różnym stopniu nasilenia objawów COVID-19 oraz osoby, które przebyły zakażenie bezobjawowo (stwierdzono jedynie obecność swoistych przeciwciał przeciwko wirusowi SARS-CoV-2). Aby zostać uznanym za ozdrowieńca, należy dwukrotnie uzyskać ujemny wynik badania wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR. Od drugiego ujemnego wyniku badania musi minąć przynajmniej 2 tygodnie, abyśmy mogli myśleć o pobraniu osocza od takiej osoby – tłumaczy Anna Jaźwińska-Curyłło, zastępca dyrektora ds. medycznych RCKiK Gdańsk. – Co ważne, fakt przebycia ciężkiej infekcji dróg oddechowych, bez potwierdzenia patogenu, który spowodował infekcję, nie pozwala nam traktować takiej osoby jako ozdrowieńca tej konkretnej infekcji – podkreśla.

Badania są wykonywane na zlecenie lekarzy, którzy sprawują opiekę nad pacjentem w czasie infekcji. RCKiK nie zleca wykonywania badań przeciwciał oraz wymazów i nie prowadzi diagnostyki. Opiera się na wynikach  wykonywanych pod nadzorem Inspekcji Sanitarnej, która bardzo wspiera RCKiK w dotarciu do jak największej liczby ozdrowieńców w województwie pomorskim.

Osoba uznana jest za ozdrowieńca w przypadku dwukrotnego badania z wynikiem negatywnym wykonywanym minimum z 24-godzinnych odstępach. To jest również warunek zwolnienia z kwarantanny – dodaje Anna Jaźwińska-Curyłło.

Ozdrowieńcy, którzy chcą oddać osocze z przeciwciałami, przeznaczone do ratowania chorych muszą spełniać szereg wytycznych, zarówno tych związanych z koronarirusem, jak i tymi związanymi ze standardową procedurą oddawania honorowo krwi.

Osoba musi być zdrowa, pełnoletnia, przed 60 rokiem życia, ważyć co najmniej 50kg, wiele czynników wpływa też na dyskwalifikację czasową lub nawet stałą. Należy przed udaniem się do centrum krwiodawstwa skontaktować się, skonsultować wszystkie możliwe przeciwwskazania i umówić się na konkretną godzinę – mówi Lechosław Dzierżak ze Stowarzyszenia KrewAktywni. – Do oddania składników krwi trzeba się też odpowiednio przygotować, zjeść niskotłuszczowe śniadanie i wypić co najmniej litr płynów. Nie pić alkoholu i wstrzymać się od palenia papierosów. Zadbajmy, by oddana krew była jak najwyższej jakości – dodaje.

Kto może być dawcą?

1. Przechorowały COVID-19, zostały uznane za wyleczone i czują się zdrowe, lub osoby, które przeszły bezobjawowe zakażenie wirusem SARS-CoV-2,

2. Od wykonania ostatniego badania na obecność materiału genetycznego wirusa (badanie wymazu z nosogardzieli metodą RT-PCR), które było ujemne minęło 14 dni,

3. Są w wieku 18-60 lat,

4. Nie otrzymały w przeszłości transfuzji krwi lub jej składników,

5. Kobiety, które nie były w ciąży.

Dodatkowo Dawca musi wyrazić pisemną zgodę na zastosowanie osocza w badaniach klinicznych oraz na frakcjonowanie.

Jak pobierane jest osocze?

Najkorzystniejsze jest trzykrotnie pobranie po 600 ml osocza – zabieg wykonuje się metodą plazmaferezy i przeprowadzamy go w tygodniowych odstępach. Jeśli z jakiegoś powodu nie można pobrać osoczą w taki sposób możemy pobrać 450 ml krwi pełnej, z której otrzymamy ok. 220-230 ml osocza.

Zabiegi wykonywane są w RCKiK w Gdańsku od poniedziałku do piątku oraz w Oddziale Terenowym w Kościerzynie (rejestracja do oddania w godzinach 7:15-12:30).

Zaleca się wcześniejsze umówienie na badanie pod numerem tel. (58) 520 40 10. Więcej informacji na stronie www.krew.gda.pl